Top Sport

Селта доби нов тренер

Фудбалскиот клуб Селта го назначи Клаудио Хиралдез (36) за нов тренер. Хиралдез дојде на местото на Бафа Бенитез, кој доби отказ во понеделникот.

Клаудио Хиралдез поранешен тренер на Б тимот и поранешен предводник на младинскиот тим на клубот од Виго. Тој потпиша договор до крајот на сезоната.

Како играч мина низ академијата на Реал, но не доби шанса во првиот тим не успеа да се наметне ниту во Атлетико. Професионалната кариера ја мина пониските рангови на шпанскиот фудбал.

Тренерската кариера ја започна во 2015 година, во Селта прв пат самостојно ќе работи во сениорска конкуренција.

Scroll to Top