Top Sport

(Видео) Серија А: Без победник во „Дербито на сонцето“

Фудбалерите на Наполи и Рома ремизираа 2:2 во „Дербито на сонцето“.

Сите четири гола беа постигнати во второто полувреме. Серијата ја отвори Паоло Дибала од пенал во 59. минута. Интересно, Дибала прв пат во кариерата постигна гол на стадиното кој го носи името на неговиот славен сонародник Диего Марадона.

Само пет минути подоцна возврати Матиас Оливеира, а Хвича Кварацкелија избори пенал, кој во гол го претвори Виктор Осимен во 84.минута.

Нигериецот го постигна 14. гол во Серија А оваа сезона.

Рома од пораз ја спаси Тејми Ејбрахам во 90.минута. За Англичанецот, кој долго време отсуствуваше поради повреда, ова беше прв гол по пауза од една година.

Рома моментално е петта на табелата со 59 бодови, додека Наполи е осми со девет бодови помалку. Рома до крајот ќе води жестока борба со Аталанта за петтото место. Аталанта, која има два бода помалку и натпревар помалку од Рома, во истиот термин го обеди Емполи со 2:0.

Стрелци беа Марио Пашалиќ од пенал во 42. минута и Адемола Лукман во 51. минута.

Scroll to Top