Top Sport

(Видео) Убедлив пораз на Рајо Ваљекано во Виљареал

Столе Димитриевски со Рајо Ваљекано доживеа пораз на гостувањето во Виљареал со 3:0 во 33.коло од Ла Лига.

Виљареал ја продолжи серијата одлични резултати и остана во конкуренција за пласман во Конференциската лига. „Жолтата подморница“ со 45 освоени бода скокна на деветтата позиција.

Рајо Ваљекано е во безбедната зона, се наоѓа на 15.место на табелата со 34 бода.

Биљареал до победата го предводеше Норвежанецот, Александар Серлот.

Тој најпрвин погоди во 18. минута, во 30. минута повторно беше стрелец, но голот беше поништен поради офсајд.

Во 69. минута Москера ја искористи асистенцијата на Баена за 2:0, а во 74. додаде истиот играч му асистираше на Серлот за 3:0.

Во следното коло Виљареал и гостува на Селта, додека Рајо Ваљекано ја пречекува Алмерија која и математички испадна во Сегунда.

Scroll to Top