Top Sport

Северна Кореја ќе игра меч првпат по повеќе од четири години

Речиси четири години откако владата реши да ги затвори границите, Фудбалската федерација на Северна Кореја потврди дека нивната фудбалска репрезентација ќе игра на Азиските игри во Хангжу, Кинаа.

Репрезентацијата на Северна Кореја последен пат играше во квалификациите за СП на крајот на 2019 година, кога одиграа 0:0 со Либан. Од Азиските игри во 2018, Северна Кореја не учествуваше на ниту едно големо натпреварување, пропуштајќи ги Олимпијадата во Токио во 2020 и Зимската олимпијада во Пекинг во 2022 откако владата ги затвори границите поради пандемијата на КОВИД-19.

Сега, спортистите од Северна Кореја ќе се натпреваруваат во џудо, одбојка и фудбал на Азиските игри во Хангжу. Женската репрезентација освоија злато со победа над Јапонија на Азиските игри во 2018, додека машката репрезентација загуби во финалето од Јужна Кореја.

Азиските игри се отвараат во Хангжу на 23 септември и траат до 8 октомври.

Scroll to Top