Севилја ја стартуваше 2020 само со реми (видео)

Севилја одигра дома само 1:1 со Атлетик Билбао во 19. коло во Ла лига, останувајќи на третото место на табелата со 35 поени, два зад Реал Мадрид и четири зад Барселона.

Гостите први дојдоа во водство уште во 15. минута преку Андер Капа, резултат со кој се отиде на полувреме, а до бод на „Санчез Писхуан“, Севилја стигна преку автоголот на Унаи Нуњез во 60. минута од мечот. За Атлетик ова е трето реми во низа и тие остануваат на седмото место со 29 поени.

Претходно, во првиот меч во 2020 во Ла лига, Валјадолид и Леганес одиграа 2:2 во луд меч во кој паднаа три гола во првите 12 минути игра. Леганес, кои се претпоследни на табелата, двапати поведуваа, но на крајто Енес Унал донесе поен за Валјадолид.