Панатинаикос стигна до тешка победа од 106:102 по продолженијата на гостувањето кај шампионот од Евролигата, ЦСКА Москва, за да го подобрат скорот на 10-7 по првата половина од регуларната сезона.

Во поголемиот дел од мечот имаше израмнета битка на двата тима, но грчкиот тим беше поуспешен во проодлжението. Ник Калатес (22 поени) со тројка на шест секунди пред крајот израмни на 89:89, додека во петте минути, Калатес и Константинос Митоглу беа фантастични. Митоглу го заврши мечот со 25 поени и 15 скока. Кај ЦСКА, Мајк Џејмс имаше 30, а Даниел Хакет 24 поени, но „Армејците“ загубија по три меча и сега имаат 11-6 скор.

Тибор Плајс имаше 20 поени и 10 скока, Шејн Ларкин додаде 20 поени за Анадолу Ефес со 101:82 лесно да го совладаат Химки и да се зацврстат на првото место на табелата со 14-3 скор. Химки, повторно без најдобриот нивни кошаркар, Алексеј Швед имаат 8-9 скор.

Ефес водеше со 47:43 на полувреме, пред да ја добие третата четвртина со 38:18 и да почнат да доминираат во мечот.

ЕВРОЛИГА, 17.КОЛО

ЦСКА Москва – Панатинаикос 102:106 (22:17, 23:32, 24:20, 20:20, 13:17)

Анадолу Ефес – Химки 101:82 (21:19, 26:24, 30:18, 24:21)

Асвел Лион – Реал Мадрид 78:87 (21:23, 16:29, 22:20, 19:15)

Армани Милано – Зенит Петерсбург 73:72 (19:17, 22:24, 14:15, 18:16)

Валенсија – Алба Берлин 91:77 (18:27, 19:15, 25:15, 29:20)