Top Sport

Шешко ги одби Челси и Јунајтед, потпиша за Лајпциг

Словенецот Бенјамин Шешко ќе потпише договор со бундеслигашот Лајпциг. Еден од најталентираните играчи во својата генерација, беше на мета на бројни европски екипи, меѓу кои и европски гиганти. Лајпциг сепак успеа да ја добие битката со Манчестер јунајтед и Челзи. Шешко ќе потпише шестгодишен договор со Лајпциг, а до крајот на сезоната ќе остане на позајмица во Салцбург.

dobivaj vesti na viber

Германскиот клуб ќе му плати на Салцбург дури 55.000.000 евра обесштетување. Бројка која е за почит дури и за споменатите гиганти, Манчестер јунајтед и Челзи. Во игра беше и Њукасл, кој со новиот сопственик има големи амбиции.

Сепак со исклучок на сумата за обесштетување, трансферот не изненадува бидејќи станува збор за „братски“ клубови со ист спонзор. Ова е е прв, а нема да биде ниту последен пат да се случуваат трансфери меѓу Салцбург и Лајпциг.

Младиот Словенец кариерата ја започна во својот матичен клуб Радече, а потоа играше во Словенија за Рудар Трбовље, Кршко и Домжале, од каде замина во Салцбург.

Шешко најпрво беше позајмен во австрискиот тим Лајринг, каде на 44 натпревари постигна 22 гола. За Салцбург одигра вкупно 28 натпревари, постигна шест гола.

Scroll to Top