Шкендија по четврти пат стана шампион на Македонија

Шкендија ја осигура својата четврта титула во Прва лига, откако се вратија за 3:1 победа над Борец за да ја заддржат предноста од огромни 13 поени пред Шкупи, кои се намачија за 2:0 победа над Работнички.

Гостите стигнаа во водство во Тетово со автоголот на Бејтулаи во 13. минута од мечот, но Шкендија се врати во второто полувреме, откако во седум минути постигнаа три гола преку Мурати, Ибраими и Хебај.

Ова е четврти трофеј за клубот од Тетово по титулите во 2011, 2018 и 2019 година, со што се израмнија со Работнички по бројот на националните титули, додека рекордер останува Вардар со 11 титули.

Вардар, пак, ги заддржа малите шанси за опстанок во елитата со 1:0 победа над фенерџијата Беласица, додека во интересна битка за излез во Европа, Струга и со играч помалку се врати за неверојатна 2:3 победа кај Македонија Ѓорче Петров.