Шкупи и Работнички испаднаа од Лига Европа (Видео)

Македонскиот фудбал, уште во првата квалификациска рунда, остана без два од трите претставници во Лига Европа. Шкупи и Работнички во два натпревари не успеаја да ги минат Глазгов Ренџерс, односно Хонвед.

Шкупи, првиот меч во Глазгов, го загуби од славниот шкотски тим со 2:0, а во реваншот во Скопје успеа да одигра натпревар без голови.

Чаирчани, малу повеќе го имаа поседот на топката, имаа неколку полу-шанси и зицер во претпоследната минута, но Муарем не успеа да го совлада Мекгрегор.

Работнички со предност од 2:1 отпатува во Будимпешта, на реваншот со Хонвед, а од Унгарија се враќа со четири гола во мрежата на Божновски.

„Романтичарите“ натпреварот го загубија во раната фаза, кога Холендер во шестата и 16.минута постигна два гола.

Во вториот дел Херера направи прекршок за пенал и доби црвен картон. Пеналот во 63.минута го реализираше Данило, а истиот игра, 20 минути подоцна, го постави конечниот резултат.