Фудбалскиот третолигаш во Шпанија, екипата на Унион Саламанка денеска беше најрадосниот тим по извлекувањето на паровите од 1/16-финалето на шпанскиот Куп на кралот. Малиот клуб во битка за влез во осминафиналето ќе се судри со Реал Мадрид, најтрофејниот европски клуб.

Во оваа фаза на натпреварувањето се игра само по еден меч, а Реал ќе гостува кај Унион Саламанка.

Погледнете како изгледаше славјето на фудбалерите: