Top Sport

Шпанците без пораз на ЕП 2024

Шпанија досега нема пораз на турнирот, и ги доби сите пет натпревари.

Се наоѓа на првото место по бројот на постигнати голови (11) и е најдобра екипа по вкупен број обиди за гол (102) .

Ова се дел од статистиките кои сведочат дека Шпанците се подеднакво добри и во напад и во одбрана.

Шпанија ја одигра групната фаза во групата Б:

3:0 против Хрватска (Мората 29, Фабијан Руиз 32, Карвахал 45+2)

1:0 против Италија (автогол на Калафиори 55)

1:0 против Албанија (Феран Торес 13)

Осминафинале:

4:1 против Грузија (Родри 39, Фабијан Руиз 51, Вилијамс 75, Олмо 83; Ле Норман автогол 18)

Четврт финале:

2:1 против Германија (Дани Олмо 51, Мерино 119; Вирц 89)

 

Scroll to Top