Top Sport

Шпанците велат: Нешто се случува со Лука Модриќ

Лука Модриќ остана на клупата на Реал во последните два првенствени натпревари. И во двата, играчите на мадридскиот гигант израмнија за да ги победат Алмерија (3:2) и Лас Палмас (2:1), што е невообичаена ситуација бидејќи Карло Анчелоти обично го става хрватскиот играч од средниот ред во игра кога тимот треба да свртете го резултатот, пишуваат шпанските медиуми утрото по победата на Реал.

„Ситуацијата на Модриќ во последните денови од преодниот рок е тешка, тој нема одиграно ниту една минута во последните два натпревари“, пишува Relevo под наслов „Нешто се случува со Лука Модриќ“ и потсетува дека Анчелоти не го искористил. кога сите мислеа дека ќе . Потоа се присетува на одговорот на Анчелоти со пауза од пет секунди на новинарско прашање зошто Модриќ не се ни загреваше на мечот со Лас Палмас.

„Модриќ не се загреа затоа што…“ почна Анчелоти, а потоа замолкна неколку секунди. Потоа продолжи: „Кога не сум сигурен дека ќе влезе, не го испраќам на загревање. Го почитувам во таа смисла. Се е во ред, тој ќе биде подготвен за следниот натпревар“.

На Модриќ не му се допаѓа ситуацијата во која се наоѓа, не е среќен што изгубил важност, продолжува текстот и додава: „Тој разбира дека помладите играчи вршат притисок и дека не може да игра на секој натпревар, но смета дека она што за кој зборува не е исполнето зборуваше во мај 2023 година кога беше договорено продолжување на неговиот договор за една година“.

Пред да го продолжи договорот, Модриќ се сретнал со Анчелоти и челниците на клубот и тие го увериле дека неговата улога ќе зависи од неговите настапи. Смета дека сега не е така“, посочува тој.

Факт е дека Реал се врти кон млади играчи, но и дека Модриќ ја искористи ситуацијата што му ја прикажаа повредите на Аурелиен Чуамени и Едуардо Камавинга. Кога се опоравија, тој повторно стана играч кој поминува повеќе време на клупата отколку во игра, се наведува во текстот и се заклучува:

„Со оглед на моменталната ситуација, продолжувањето на новиот договор изгледа многу тешко да се постигне. Модриќ секогаш велел дека ќе игра во Мадрид се додека чувствува дека е важен, а тоа се случува само повремено оваа сезона. Хрватот е животно за борба и покрај неговата возраст, секој натпревар што мора да го гледа од клупата му пречи.

Клубовите од Саудиска Арабија гледаат што се случува. Модриќ бидејќи Реал му беше приоритет, минатото лето веќе одби вртоглаво висока понуда. Тешко е да се очекува тој да си замине на средината на сезоната, но не е неверојатно да се очекува повторно да го бараат од Саудиска Арабија со оглед на неговата тешка ситуација во клубот“.

Scroll to Top