Top Sport

(Видео) Сигурни победи за Лајпциг и Дортмунд, Аугсбург постигна шест гола во Дармштад

Гостинските екипи доминираа попладнево во 24.коло во Бундеслигата. На петте натпревар само Борусија Менхенгладбах одигра нерешени.

Борусија Дортмунд и Лајпциг ја продлжуваат трката за летвртата позиција. Дортмунд победија во Берлин, а Лајпциг славеше во Бохум.

На гостувањето кај Унион во Берлин, Борусија Дортмунд победи со головите на Адејеми и Мадсен.

Во исто време Лајпциг славеше со 4:1 во Бохум. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас играше од 65.минута. Олмо, Опенда, Ордсен авто-гол и Поулсен погодија за „биковите“.

Аугсбург го декласираше Дармштад со 6:0, додека Ајнтрахт славеше кај Ханденхајм 2:1.

Борусија Менхенгалдбах одигра 1.1 во Мајнц.

Scroll to Top