Top Sport

Словенија преговара со Просинечки

Роберт Просинечки во квалификациите за пласман на Светското првенство ја предводеше селекцијата на Азербејџан, а ден по завршувањето на овој циклус квалификации, постигнал прелиминарен договор со Фудбалскиот сојуз на Словенија, каде што на клупата ќе го наследи Среќко Катанец.

Словенија неславно ги заврши квалификациите за мундијалот во Русија во групата со Англија, Словачка, Шкотска, Литванија и Малта и го освои четвртото место. Катанец заминувањето го најави по мечот од претпоследното коло во кое Словенците загубија од Англија со 1:0 со голот на Кејн во 94. минута.

Од друга страна, Просинечки со Азербејџан освои 10 бода и заврши на претпоследното место во групата во која уште беа Германија, Северна Ирска, Чешка, Норвешка и Сан Марино.

Според медиумите во Словенија, Просинечки во текот на денот треба да допатува во Љубљана за да ги договори условите за преземање на репрезентацијата. н.ц.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top