„Смешниот“ Јунајтед не загуби од Арсенал, „Волците“ го „изедоа“ Челси (видео)

Може ли полошо на „Олд Трафорд“? Секако, дека може и покрај низата од четири меча без победа на Манчестер јунајтед. Домаќините успеаја да извлечат 2:2 реми во дербито со Арсенал, откако примија два смешни голови, но тоа сигурно нема многу да ги израдува навивачите на „ѓаволите“.

Шкодран Мустафи во 26. минута постигна еден комичен гол, откако Давид де Хеа некако ја пропушти топката низ раце по „млакиот“ удар со глава. За среќа на домашните фанови, Јунајтед се вратија бргу, кога во 30. минута, Антони Марсијал најдобро се снајде во шестнаесетникот на „топчиите“.

Во 68. минута, нова смешна сцена пред голот на Де Хеа. Александер Лаказет беше „покосен“ од одбраната на домаќините, но топката некако најде пат до голот. Јунајтед повторно бргу реагираа и веќе во следната минута Џеси Лингард израмнува за 2:2. Недоволно за фановите, но најверојатно доволно за Жозе Мурињо да остане на клупата.

Во сенка на дербито на „Олд Трафорд“, Ливерпул успеа да „држи ритам“ со шампионите Манчестер сити по 3:1 победата на гостувањето кај Барнли за да се доближи на два поени до нив, но Челси го доживеа вториот пораз во последните три меча, откако во Вулверхемптон пропуштија водство за 2:1 пораз.

Рубен Лофтус-Чик ги донесе Челси во водство по асистенцијата на Еден Азар во 18. минута, но „волците“ во само четири минути во второто полувреме ги „нокаутираа“ гостите со головите на Хименез и Жота. Ова е прва победа на Вулверхемптон по седум меча!

Ливерпул пак, губеше на „Турф Мур“ со голот на Корк во 52. минута, пред да се врати со головите на Милнер, Фирмино и Шаќири за четврта победа во низа.

Сега, Сити имаат 41 поен на врвот, Ливерпул се втори со 39, Тотенхем по лесната победа над Саутемптон се трети со 33. Челси и Арсенал имаат по 31, а Манчестер јунајтед се само осми со 23 поени.