Top Sport

Собата на Меси во Доха ќе биде претоврена во музеј

Собата во која престојуваше Лионел Меси за време на Светското првенство во Катар ќе биде претворена во музеј.
Аргентинецот беше прогласен за најдобар фудбалер на Светското првенство, каде неговата репрезентација го освои трофејот, а во решавачкиот меч двапати го матираше францускиот голман Уго Лорис.

Напаѓачот на ПСЖ постигна седум гола на СП и ја доби сребрената копачка за втор стрелец најдобар стрелец. Меси постигна еден гол помалку од Килијан Мбапе.

Достигнувањата на Меси во Доха сега ќе бидат овековечени, а просторот „Универзитет во Катар“, каде престојуваше Аргентинецот ќе биде претворен во мал музеј.

На овој начин љубителите на фудбалот ќе можат да видат како седумкратниот освојувач на „Златната топка“ го поминувал своето време меѓу натпреварите на Светското првенство.

 

Scroll to Top