Сонот за двојна титула на ПСЖ заврши на „Велодром“ во Марсеј!

Олимпик Марсеј, можеби уште не може да се бори со Пари Сен-Жермен за тронот на францускиот фудбал, но тимот на Игор Тудор денеска осигура дека моќниот клуб од престолнината нема да освои нова двојна титула, елиминирајќи ги со 2:1 победа во 1/8 финалето на Куп де Франс.

Марсеј дојде во водство во 31. минута, кога беше досуден пенал, а ветеранот Алексис Санчез не згреши од белата точка, но гостите се врати во игра кога во судиското продолжение во првото полувреме, Серхио Рамос израмни по асистенција на Нејмар. Со Лео Меси (со бројот 10 на грбот) и со Нејмар во тимот, фаворизираниот тим не само што не успеа да дојде во водство, туку во 57. Руслан Малиновски со неверојатна „бомба“ ги донесе Марсеј во водство.