Јунајтед „спасуваше“ поен против Лидс во „војната на розите“

Манчестер јунајтед не успеа да ја добие првата битка со своите традиционални ривали Лидс јунајтед, откако на „Олд Трафорд“ се враќаа од 0:2 негатива за да стигнат до 2:2 реми против тим кој е без постојан менаџер по отказот за Џеси Марч.

Мечот започна катастрофално за тимот на Ерик Тен Хаг, откако Вилфрид Њонто по само 55 минути игра по една брза акција успеа да го совлада Давид де Хеа. „Ѓаволите“ до крајот на полувремето не успеаја да го совладаат Меслие на голот на Лидс, кои иако без постојан менаџер, на моменти беа поопасен противник.

Само што почна второто полувреме, следуваше уште еден шок за навивачите на „Олд Трафорд“, кога во 48. минута по една акција пред голот на Де Хеа, Рафаел Варан си ја смести смешно топката во сопствената мрежа.

Меѓутоа, по влегувањето во игра на Фекундо Пелјистри и Џејдон Санчо, ритамот на игра се смени и во 62 минута, Маркус Рашфорд ја продолжи својата неверојатна форма со уште еден гол за 1:2. Санчо, кој повеќе месеци беше во аут со ментални проблеми, се врати во 70. минута со гол за израмнување.