Студен туш за Нант во мечот за Емилијано Сала, Монако нема среќа! (видео)

Фудбалерите и навивачите на Нант се простија со Емилијано Сала во емотивен неделен меч, во кој нивниот тим потоа целосно разочара на теренот и од водство од 2:0 на крајот загуби со 2:4 од Ним.

Ова беше прв меч на клубот по наоѓањето на телото на Сала во авионот кој падна при патот до Велс, каде што Сала требаше да се приклучи на својот нов тим, премиерлигашот Кардиф сити. Клубот реши да му оддаде почит така што сите билети за мечот чинеа само 9 евра (по бројот кој го носеше Сала), а и навивачите не разочараа со посебна кореографија за Аргентинецот.

И фудбалскиот меч започна како што посакуваа сите навивачи на „канаринците“ – Кулибали и Маџид донесоа 2:0 водство на полувреме за тимот на Вахид Халилхоџиќ, но гостите не покажаа милост во второто полувреме и им дадоа дури четири гола за убедлива победа.

Интересен меч се оддржа во Монпелје, каде што Монако беше многу блиску да ја забележи втората  победа по враќањето на Леонардо Жардим на клупата, водејќи со 2:1 со голот на Фалкао во 85. минута, пред „кнезовите“ да примат гол од пенал во 90. минута и да останат во зоната за испаѓање.