Top Sport

Судискиот принц го купува Њукасл

Инвестицски фонд од Саудска Арабија ќе го купува фудбалскиот клуб Њукасл. Како што пренесуваа „Волс Стрит Журнал“ преговорите помеѓу двете страни биле во завршна фаза.

Саудискиот принц Мохамед бин Салман заедно со британската финансирка Аманда Ставелеј наскоро ќе станат сопственици на клубот од „Сент Џејмс Парк“.

Ставелеј неколку пати се обиду да го купи клубот, но тие преговори во минатото не минале поволно за неа. Како сега стојат работите конечно таа ќе с ја исполни желбата.

Сопственик на Њукасл од 2007 година е Мајк Ешли. Пред 12 години тој за сума од 340 милиони фунти го купи клубот.

Под водство на Ешли Њукасл два пати испаѓале од Премиер лигата. Поради начинот на кој го води клубот тој целосно ја загуби поддршката од навивачите.

Scroll to Top