Top Sport

Судот одлучува за фантомскиот гол на Јамал? Лапорта ќе поднесе тужба против РФЕФ

Барселона ќе ја тужи Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ) поради, како што смета, неправдата на Ел Класико.

Ова значи дека судот треба да пресуди дали топката по ударот на Ламине Јамал ја минала гол-линијата.

Барселона, во неделата, доживеа пораз во Мадрид од Реал (3:2).

Фантомскиот гол на Ламине Јамал се уште е тема на шпанските медиуми, но и ситуација од која не се откажуваат во канцелариите на „Камп Ноу“.

Претседателот на Барселона, Џоан Лапорта фи побара од РЕФЕ снимките од ВАР собата (видео и аудио комуникацијата). п

Федерацијата го одби барањето и соопшти дека нема да направи исклучок за Барселона. Сега Барселона сака да добие дозвола видео-записот да му го предаде судот. Лапорта побара и да се повтори Ел Класико.

Во шпанскиот шампионат нема гол-технологија, а ВАР сметаше дека топката не ја минала линијата со полн волумен.

Scroll to Top