Top Sport

Суперлигата не се откажува, бара милијарди од УЕФА

Европската Суперлигата, откако го доби спорот во Лозан против УЕФА и и доби зелено светло за почеток на натпреварувањето, планира да поднесе уште една тужба против европската куќа на фудбалот.

Челниците на Реал Мадрид и Барселона, Флорентино Перез и Џоан Лапорта, во име на Суперлигата ќе бараат УЕФА да ги обсштети.

Имено, тие ќе ја тужат УЕФА и ќе бараат отштета од 3,5 милијарди евра.

Тие наведуваат дека европската куќа на фудбалот ги спречила да ја започнат лигата и со тоа ја спречиле Суперлигата да заработува од спонзори.

Scroll to Top