Top Sport

Тер Штеген може да урне голем рекорд во последното коло од Ла Лига

Голманот на Барселона, Марк-Андре тер Штеген, е многу блиску до поставување на извонреден рекорд во Ла Лига. Германецот, кој беше еден од најконстантните играчи на Каталонците оваа сезона, има импресивен ефект од 26 „чисти мрежи“ оваа сезона, израмнувајќи го подвигот на голманот на Депортиво Ла Коруња, Франциско Лиано.

Рекордот за најмногу натпревари без примен гол, Тер Штеген ќе се обиде да го подобри во последното коло во Ла Лига, кога Барселона и гостува на Селта.

Сепак, ова нема да биде лесен натпревар за Каталонците, бидејќи на домаќините ќе им биде потребна задолжителна победа за да се осигураат дека ќе останат во Ла Лига следната година. Момците на Карлос Карвахал се веднаш над линијата на опасната зона во моментов со 40 бода, но само еден бод пред Валјадолид.

Scroll to Top