Top Sport

Торсби: Дел од соиграчите ме викаат Грета Тунберг

Фудбалерот од средниот ред на Сампдорија, Мортен Торсби признава дека неговата голема загриженост за еколошките теми предизвикала дел од соиграите да го викаат Грета Тунберг.

25-годишниот Норвежанец е редовен првотимец на „Мараси“ со 28 настапи оваа сезона, но познат е како еколошки активист.

„Јас сум обичен човек кој игра фудбал и во исто време е еколошки активист. Имам среќа што играм професионално, што ова ми е работа и го правам тоа што го сакам. Во исто време имам огромна страст во борбата за климата и за еколошките прашања. Тоа почна кога имав 15 или 16 години, околу 2011, кога почнав да читам за работите што се случуваат, а никој не презема ништо. Во исто време и мојата фудбалска кариера се придвижи и отидов во Холандија, каде што бев озогласен за тие теми. Сите велат дека сме само фудбалери, но ако многу фудбалери зборуваат на една тема, ешто ќе се случи. Да, вистина е дека дел од колегите ме викаат Грета Тунберг. Не ми пречи, но не би се споредувал со неа. Таа врши фантастична работа, но зборува на политичари на кои не им е грижа. Мислам дека треба да се поедностави пораката и што е можно повеќе луѓе да привлечеме да почнат да размислуваат. Но, Грета заврши одлична работа и не ми пречи да ме викаат така“, вели Торсби.

Scroll to Top