Top Sport

Тотенхем испуштија 3:1 во Саутемптон, Лидс победи кај Вулверхемптон

Два спектакуларни натпревари се одиграа попладнево во Премиер лигата. Саутемптон освои бод против Тотенхем (3:3), а Лидс победи со 4:2 на гости кај Вулверхемптон. Попладнево Астон Вила со 3:0 го победи Борнмут, а без победник 1:1, заврши пресметката меѓу Брентфорд и Лестер.

dobivaj vesti na viber

Тотенхем направи голем кикс во борбата за место во Топ 4, а Саутемптон освои голе бод во борбата за опстанок.

„Светците“ во последните 15 минути успеаја да ја стигнат предноста на риваите од 3.1. Првиот гол на „Сен Мерис“ стадионот го постигна Педро Поро во самиот финиш на првиот дел. За Шпанецот ова беше прв гол во дреост на Тотенхем.

Во првата минута од втриоот дел израмни Адамс, а потоа Тотенхем во 65. и 75.минута поентираше преку Кејн и Перишиќ.

Волкот во наредниот напад го намали резултатот, а Ворд Праус од пенал во 93.минута го шокираше фаворитот.

Тотенхем остана на четвртото место со 49 бода, има два бода и два натпревари повеќе од Њукасл. Саутмептон се последни со 23 бода.

Лидс избега од опсната зона со победата 4:2 над Вулверхемптон. Вулвс останаа на 27 бода и се 13. на табелата, веднаш зад нив со бод помалку е Лидс. Херисон, Ајлинг и Кристенсен му донесоа на Лидс сигурна предност, но Вулвс се вратија со два гола (Џони Катро и Матеус Куња). Победата на Лидс ја запечати Родриго.

Интересно стрелците на головите за Вулвс добија црвени картони, Џони Кастро во 82., а Куња надвор од теренот во 101. минута.

Scroll to Top