Рајо испушти победа против Џирона

Фудбалерите на Рајо Ваљекано и Џирона одиграа 2:2 во 26.коло, во Примера. Мечот го обележа обидот за егзибицијата на Трехо и Иси Палазон кога Рајо не реализираше пенал. Македонскиот репрезентативец Столе Димитриевски имаше една спектакуларна одбрана во второто полувреме.

Рајо водеше двапати, ноXЖирона двапати се враќаше во мечот и на крајот освои бод.

Рајо Ваљекано поведе во 23. минута спектакуларниот гол на Паласон, но во 29. минута Циганков израмни на 1:1.

Трехо во 34. минута погоди за 2:1, а истиот играч во 41. минута пропушти голема шанса за 3:1, но го промаши пенал. ВАР го повторни пеналот, а тогаш Трехо и Иси непотребно експериментираа, Трехо одигра за иси кој шутираше над голот.

Во вториот дел Џирона успеа да дојде до ново израмнување, Циганков во 52. минута ги постигна конечните 2:2.

Рајо Ваљекано сега е осми на табелата со 36 бодови, а Џирона е 11. со 31 поен.