Top Sport

Тотенхем се фокусира кон менаџерот на Селтик

Нов фаворит за менаџерската функција на Тотенхем е тренерот на Селтик, Анге Постекоглу. Според англиските медиуми, 57-годишниот стручњак го импресионирал раководството на лондонскиот клуб со двете последоватни сезони во кои освои двојна круна со Селтик, со атрактивен и напаѓачки фудбал.

Претседателот на Тотенхем, Даниел Леви, во саботата им вети на навивачите дека тимот мора да ги воодушеви навивачите со нивниот стил на игра следната сезона, па стилот што ќе го наметне идниот менаџер е од клучно значење.

До вчера фаворит за функцијата беше Арне Слот, кој сепак утрово најави дека не само што ќе остане во Феенорд, туку дури и ќе потпише нов договор со клубот. Претходно, на Тотенхем му откажаа и Маурисио Покетино, Јулијан Нагелсман, Винсан Компани и Чаби Алонсо.

Луис Енрике продолжува да биде опција за Тотенхем, но засега најсериозен кандидат е Постекоглу.

 

Scroll to Top