Требаше да биде дерби – Баерн ја декласира Борусија

Баерн Минхен надмоќно го доби дербито против Борусија Дортмунд (4:2) и се врати на лидерската позиција во Бундес лигата. На овој натпревар, на клупата на Баерн дебитираше новиот тренер Томас Тухел.

Сите дилеми околу победникот во дербито беа решени во периодот помеѓу 13. и 23.минута. Голманот Кобле со аматерска грешка ги турна своите колеги во црна дупка.

Упамекано од својата половина се обиде со долга топка да го проугра Сане. Кобел на линијата од 16 метри лошо реагираше ја промаши и таа заврши во неговиот гол.

Потоа на сцена стапи ветеранот Томас Милер, во 17. и 23.минута беше на вистинското место и однепосредна близина само ја спроведуваше топкта во голот.

Кингсли Коман во 51.минута го постигна четвртиот гол за Баерн.

Во финишот Борусија избори чесен пораз со головите на Џан во 72. минута од пенал и Даниел мален во 90.минута.

На табелата Баерн сега има 55 бода, два повеќе од Борусија и четири од Унион Берлин.