Требаше да биде француско дерби – ПСЖ го декласираше Лил

Пари Сен-Жермен уште еднаш ја покажа својата сила и својот статус во францускиот фудбал, откако на гостувањето кај Лил, шампионот од 2021 година, стигна до неверојатно убедлива 1:7 победа.

Шоуто започна по само пет секунди, кога Лео Меси прати фантастична топка кон шестнаесетникот, а Килијан Мбапе лесно го лобираше голманот за неверојатен старт. Меси го зголеми водството во 27. минута од мечот, Ашраф Хакими во 39. минута зголеми на 0:3, а Нејмар во 43. минута осигура на полувреме да се отиде со 0:4 предност.

Нејмар го постигна и вториот гол во 52. минута, пред Џонатан Бамба да даде надеж на домашните навивачи две минути подоцна. Сепак, Мбапе го даде својот втор гол на мечот во 66. минута и го комплетираше хет-трикот во 87. минута за да стави точка на импресивната победа, трета на стартот на шампионатот, со вкупна гол-разлика од 17:3.