Претседателот на фудбалскиот клуб Валенсија, Питер Лим, планирал да му врачи откази на тренерот Марселино и спортскиот директор Матео Алемани, тврдат шпанските медиуми.

Според овие извори од почетокот на сезоната Лим има големи несогласувања со тренерот и спортскиот директор, поради што разликите помеѓу нив станале „непремостливи“.

Матео Алемани е најзаслужниот за доаѓањето на Марселино во клубот од „Местаља“. Тој пристигна од локалниот ривал Вилјареал, во претходните две сезони избори пласман во Лигата на шампионите, минатат сезона го освои и Купот на Шпанија.