Top Sport

Трио на врвот во Бундеслигата: Борусија Дортмунд се израмни со Баерн и со Унион Берлин

Борусија Дортмунд ја продолжи победничката низа во Бундеслигата откако ја совлада Херта на домашен терен со 4:1 и сега е дел од водечкото трио на табелата, заедно со Баерн Минхен и со Унион Берлин. Сите три екипи имаат по 43 бода.

„Милионерите“ поведоа со голот на Карим Адејеми, а пет минути подоцна Дониел Мален зголеми на 2:0.

На почетокот на второто полувреме Херта постигна гол за надеж преку Лукас Тросар, но Марко Ројс во 76.минута на фанастичен начин изведе слободен удар за 3:1. Во завршницата, Џулијан Брант го постави конечниот епилог на овој дуел.

Scroll to Top