Top Sport

Тројца Чеси се исфрлени од репрезентацијата: Се забавувале во диско и пиеле алкохол

Чешките фудбалери Владимир Куфал, Јан Кухта и Јакуб Брабец беа исфрлени од националниот тим по ноќното излегување во градот Олмуц. Фудбалскиот сојуз на Чешка објави дека триото сериозно ги прекршило основните правила на однесување и дисциплина и нема да игра на последниот квалификациски натпревар против Молдавија в понеделник.

Локалниот портал Sport.cz пишува дека триото излегло во познатиот локален диско клуб Белмондо, каде што биле снимени и фотографирани од дел од навивачите. Пиеле и алкохол. Чесите дома пристигнаа во добра атмосфера бидејќи се на мал чекор до директен пласман на ЕП.

Албанија го обезбеди, а Чешка мора да добие барем бод против Молдавија во понеделник. Доколку победи гостинската селекција ќе оди директно на ЕП, додека Чесите ќе паднат на третото место. Тренерот Јарослав Шилхави им нареди на играчите да штедат енергија, но споменатата тројка, играчите на Вест Хем (Куфал), Спарта Прага (Кучта) и Арис од Солун (Брабец), не го послушаа.

Scroll to Top