Top Sport

(Видео) Српскиот УФЦ борец поразен по одличниот старт

Српскиот ММА борец Урош „Доктор“ Медиќ го претрпе вториот пораз во кариерата во УФЦ, со прекин во второто коло.

Медиќ имаше можност да настапи во главната програма на настанот „УФЦ фајт најт“ во „Ејпекс центарот“ во Лас Вегас, а беше принуден да поднесе „нек кренк“ во вториот круг од киргистанскиот борец Миктибек Оролбаи.

Медиќ одлично ја започна борбата, имаше иницијатива во стоечката позиција, а по интензивна размена во неколку наврати успеа добро да го погоди својот ривал од Киргистан. Меѓутоа, во таа прилика азискиот борец го скрати растојанието и стигна до клинчот.

Набрзо ја искористи позицијата и оствари симнување, а беше доминантен против Србите на партерот. До крајот на првиот круг беше на челната позиција, а во вториот премина на иницијативата. Медиќ даде се од себе, но мораше да тапка по добро изведена „нек кренка“.

Дуелот меѓу Медиќ и Оролбаи се одигра во полусредна категорија (до 77 килограми). Медиќ претходно оствари три победи (Алон Круз, Омар Моралес, Метју Семелсбергер) и еден пораз (Џејлин Тарнер) во најдобрата светска промоција.

Вкупно, во професионалните натпревари, Медиќ сега има 9 победи (7 КО) и 2 порази. Оролбаи, дебитирајќи во УФЦ, сега има 12-1-1 и се очекува да биде сериозен фактор во поделбата.

Треба да се каже дека Медиќ се подготвуваше за уште еден ривал, Американецот Џони Парсонс, но мораше да го откаже мечот во понеделникот, па Оролбаи „стапи“ како доцна замена.

Scroll to Top