Top Sport

Украински клуб пријавил 25 позитивни на Ковид-19

Фудбалскиот клуб Карпати од Украина објави дека има 25 заразени со коронавирусот. Заразените се фудбалери и членови на клупскиот персонал.

Со овој податок Карапи станаа светски рекордери според бројот на заразени со Ковид-19 во светото на спортот.

Целиот клуб мора 14 дена да биде во карантин, што значи дека сите натпревари на клубот се одложени во наведениот периос.

Доколку ситуацијата се нормализира Карпати првиот нареден меч ќе го одиграат на 20 јуни против Маријупољ.

Карапти се наоѓаат на последното место во Украина со само 14 поени.

Scroll to Top