Top Sport

Унаи Емери ќе го купи клубот во кој неговиот дедо е легенда

Шпанските медиуми тврдат дека тренерот на Вилјареал, Унаи Емери ќе го купи историскиот шпански фудбалски клуб Реал Унион де Ирун, еден од 10-те клуба кои ја основаа Ла лига и клуб каде што неговиот дедо Антонио е играчка легенда.

Малиот клуб од баскискиот град Ирун во моментов настапува во Сегунда Б, третата шпанска лига и немаат настап во првата лига од 1932 година, а таткото на Емери, Хуан и неговиот дедо Антонио беа голмани во клубот. Антонио Емери е посебно легендарен во Ирун, а е познат и како првиот голман кој примил гол во Примера при 3:2 поразот од Еспањол.

Според „Диарио АС“, адвокатот на Емери, Хозу Рета, заедно со братот на Емери, новинарот Игор Емери преговараат со претседателот на клубот Рикардо Гарсија.

Watch I'm standing on 1,000,000 lives. (Dub) Episode 1 at website https://animeplanet.cc. See more anime planet me

Watch My Hero Academia 4 (Dub) Episode 24 (https://kissanimeonline.com/m/2nnD/ep-24) at website https://kissanimeonline.com kissanime beastars

Scroll to Top