ВАР ги оштети Лидс на Алиоски, реми без голови против Јунајтед

Лидс и Манчестер јунајтед одиграа реми без голови (0:0) во дербито на лутото дерби на северозападна Англија на „Еланд Роуд“, во меч во кој домаќините можат да се жалат дека се оштетени откако не им беше доделен очигледен пенал во првото полувреме.

И покрај тоа што снимките покажуваа дека Лук Шо дефинитивно играше со рака, а ВАР системот го разгледуваше инцидентот, во 19. минута не беше досуден пенал за Лидс.

Одлична партија одигра македонскиот репрезентативец, Езѓан Алиоски, одигрувајќи го целиот меч и постојано изгледајќи цврсто и сигурно на теренот.

На крајот, Јунајтед остана непоразен во 22. гостински меч едноподруго, за да остане на второто место на табелата со 67 поени, 10 поени зад лидерот Манчестер сити на пет кола до крајот на сезоната, додека Лидс се деветти со 47 поени.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк