Top Sport

Вернер е нов играч на Лајпциг – „Тимо се врати дома“

Напаѓачот на Челси, Тимо Вернер, официјално се врати во Лајпциг, потврдија двата клуба. По две сезони на „Стемфорд бриџ“, Германецот ќе се врати во Ред Бул, каде што помина четири многу успешни години помеѓу 2016 и 2020 година.

dobivaj vesti na viber

Трансферот е комплетиран, а според последните информации Лајпциг ќе плати 20 милиони евра за Вернер плус бонуси со кои сумата може да достигне и 30 милиони.

Договорот на напаѓачот е на четири години.

Непосредно пред двата клуба официјално да ја објават веста, Вернер објави писмо со кое се збогуваше со Челси и навивачите на тимот. Иако можеби не ги оправда целосно очекувањата, 26-годишниот напаѓач го напушта „Стемфорд бриџ“ како освојувач на трофејот во Лигата на шампионите.

Scroll to Top