Top Sport

(Видео) Арсенал го растури Њукасл

Фудбалерите на Арсенал го совладаа Њукасл со резултат 4:1 во дербито од 26. коло на Премиер лигата.

Лошо започна за гостите на „Емирати“, во 18. минута кога топката го погоди Свен Ботман во коленото и заврши во мрежата од голот на Лорис Кариус. Пет минути подоцна семафорот гласеше 2:0 по голот на Каи Хаверц.

Тоа беше резултатот од првото полувреме, а Арсенал постигна уште два во второто и со тоа стана првиот тим во историјата на Премиер лигата кој постигнал најмалку два гола во седум последователни полувремиња.

Букајо Сака, кој зголеми на 3:0 во 65. минута, стана првиот Англичанец, по Ијан Рајт во 1994 година кој постигнал гол за Арсенал во пет последователни натпревари.

Полскиот дефанзивец Јакуб Кивиор четири минути подоцна по корнерот на на Деклан Рајс, а утешниот гол за гостите го постигна поранешниот играч на Арсенал Џо Вилок во 84. минута.

Арсенал го држи третото место со 58 поени, еден помалку од Манчестер сити и два помалку од лидерот Ливерпул.

Scroll to Top