Top Sport

(Видео) Фоден погоди за триумф на Сити во Борнмут

Манчестер сити победи на „Виталити“ во Борнмут со 1:0 во 26.коло. Актуелниот шампион повторно дојде на бод негатива во однос на лидерот Ливерпул.

Натпреварот го реши Фил Фоден во 24.минута. Англискиот репрезентативец го постигна 16. гол во сите натпреварувања од почетокот на сеозната, со што го изедначи досегашниот најдобра учинок во кариерата.

Од враќањето на Бурнмаут во елитата под команда на Еди Хау, ова беше 15. дуел на двата тима во сите натпреварувања и 15. победа на „граѓаните“ (14. во Премиер лигата).

Во наредното коло, во дербито на Манчестер, Сити ќе го пречека Јунајтед.

Scroll to Top