(Видео) Баерн го демолираше Мајнц, Лајпциг со Елмас рутнски го победи Дармштад

Домаќините победија на три од четири натпревари во попладневниот термин во Бундес лигата. Стрелците беа ефикасни, постигнаа 18 голови, половина од нив „паднаа“ на дуелот Баерн-Мајнц.

Бесот за лошите партии во претходните неколку натпревари во Бундес лигата, фудбалерите на Баерн го истируја врз Мајнц, кој полека тоне кон втората лига.

Баерн го победи Мајнц со 8:1. Хет-трик постигна Хари Кејн, два пати прецизен беше Леон Горецка, а по еден гол постигнаа Џамал Мусиала, Томас Милер и повратникот во тимот, по долгата пауза поради повреда, Серж Гнабри.

Лајпциг рутински го совлада Драмштад со 2:0. Првиот старт во дреост на Лајпциг го забележа Ељиф Елмас. Македонскиот репрезентативец ги одигра првите 45 минути.

Лајпциг до предност дојде со авто-голот на Ипервуд, а замената за Елмас, Австриецот Баумгартнер во 50.минута го постави конечниот резултат.

Аугсбург го победи Ханденхајм со 1:0, а во натпревар преполн со пресврти Борусија Менхенгладбах и Келн одиграа 3:3. Келн два пати водеше со 0:1 и 1:2, на крајот успеа да извлече реми 3:3.