Top Sport

(Видео) Без победник завршија спектакуларните натпревари во Мадрид и Лондон

Првите четвртфинални натпревар во Лигата на шампионите, во Мадрид и Лондон понудија спектакуларен фудбал, особено тоа се однесува на пресметката меѓу најтрофејниот клуб во ова натпреварување Реал Мадрид и актуелниот шампион Манчестер сити.

Реал и Сити ремизираа 3:3 во натпревар со два пресврти и три спектакуларни гола.

Бернардо Силва го шокираше Реал по само 120 секунди игра. Итро го изведе слободниот удар, сите очекуваа центаршут, а Португалецот упати директен удар кон голот и го изненади Лунин.

Реал брз се врати по почетниот шок, направи пресврт за само две минути. По ударот на камавинга во 12.минута, топката удри во Рубен Дијаш и заврши зад грбот на Ортега, а две минути подоцна Родриги ја претча одбраната на Сити и го постигна вториот гол.

До крајот на првиот дел Реал имаше неколку добри шанси, кои не успеа да ги искористи.

Вториот дел започна со инцијатива на Сити, додека намерата на Карло НАчелоти беше Реал да бара шенси преку брзите контри.

Таквата определба на Анчелоти не ебеше добра. Сити со две добри акции постигна два спектакуларни гола, најпрвин Фоден во 66., а потоа и Гвардиол во 71. минута. Реал од пораз го спаси Валверде кој фати волеј по центаршутот на Винисиус во 79.минута.

Арсенал не успеа да оствари предност над Баерн. „Топџиите“ од пораз ги спаси Тросар со голот во 79.минута.

Претходно Арсенал поведе преку Сака во 12.минута, а Баерн до 32. направи пресврт со головите на Гнабри и Кејн од пенал.

Реваншите во Манчестер и Минхен на програмата се наредната среда.

Scroll to Top