Top Sport

(Видео) Ливерпул, Челси, Евертон и Фулам го минаа осминафиналето

Премиерлигашите Ливерпул, Фулам, Евертон и Челси изборија пласман во четвртфиналето на англискиот Лига (Карабао) куп.

Ливерпул на гости славеше поебда над Борнмут. Гакпо го отвори резултатот во финишот на првиот дел. Израмни Клајверт, а во 70.минута Нуњез го псотигна голот за победа.

Евертон немаше никакви проблеми протов Барнли, славеше 3:0 со головите на Тарковски, Онана и ветеранот Јанг.

Челси конечно победи на донашен терен. „Сините“ го победија членот на Чемпионшип дивизијата Блекбурн со 2:0. Головите ги постигнаа Бадијашил и Стерлинг.

Лесна победа во осминафиналето славеше и Фулам кај Ипсвич. Головите во победата 3:1 ги постигнаа Вилсон, Родриго и Кирни.

Резултати:

Евертон-Барнли 3-0
Борнмут-Ливерпул 1:2
Челси-Блекбурн 2:0
Ипсвич-Фулам 1:3

Scroll to Top