Top Sport

(Видео) Ливерпул доминираше на „Олд Трафорд“ па едвај извлече бод – Арсенал е лидер во Премиер лигата

Фудбалерите на Манчестер јунајтед и Ливерпул ремизираа 2:2 во дербито од 32. коло од Премиер лигата на „Олд Трафорд“.

Победата беше императив за екипата на Јирген Клоп, откако во саботата триумфи забележаа нивните противници во трката за титулата, Арсенал и Манчестер сити.

Арсенал вечера ја презеде челната позиција и тука ќе остане бидејќи има подобра гол разлика од Ливерпул. на Јирген Клоп да обезбедат три бода на „Театарот на соништата“.

Ливерпул сакаше да се реваншира за неодамнешната елиминација во ФА Купот, одлично тргна кон тоа, но на крајот мораше да се задоволи со еден бод.

Гостите ги декласираа „црвените ѓаволи“ во првото полувреме. Во првите 45 минути имаа дури 15 удари кон голот на Андре Онана, наспроти ниту еден на домашната екипа. Тоа беше прв пат од 2015 година Јунајтед да не успее да упати удар кон голот на противникот во првото полувреме.

Ливерпул, надмоќта во првиот дел ја круниса со голот на Луис Дијаз во 23.минута. До крајот на полувремето „црвените“ пропуштија неколку шанси, во овој период да го решат победникот.

Откако промашија еден куп шанси, играчите на Клоп, казнати ги стигна во 50.минута, кога Јунајтед го упатија првиот удар кон голот на Келехер.

Џерел Кванса беше невнимателен и ја испрати топката директно во нозете на Фернандеш на средината од теренот. Португалецот ја крена главата, виде дека голманот е далеку од голот шутираше од полукругот и постигна спектакуларен гол.

Во 67. минута беше 2:1. Коби Меино предизвика ерупција кај домашните навивачи, постигна спектакуларен гол. 18-годишникот стана најмладиот играч во историјата на Јунајтед кој постигнал гол против Ливерпул.

До крајот Ливерпул притискаше, но успеа само да го избегне поразот. Ван Бисака со невнимателен старт врз Елиот му овоможи на Салах во 85.минута да ги постави конечните 2:2.

Scroll to Top