Top Sport

(Видео) Мароко ќе го изгради најголемиот стадион во светот

Светското првенство во 2030 година ќе ја одбележи стогодишнината од првото издание на Светското првенство во Уругвај и значително ќе се разликува од останатите. Ќе се игра во вкупно шест земји, а Аргентина, Уругвај и Парагвај ќе бидат домаќини на три од вкупно 104 натпревари на турнирот. Во овие јужноамерикански земји ќе се одиграат првите три натпревари.

Главни домаќини на Мундијалот ќе бидат Мароко, Шпанија и Португалија и таму ќе се играат преостанатите натпревари од турнирот.

Кога станува збор за изградба на потребната инфраструктура за турнирот, Мароканците имаат особено големи планови. Во локалниот град Мансури, кој се наоѓа на четириесет километри од Казабланка, започнаа подготовките за изградба на стадион кој ќе може да прими 115.000 луѓе.

„Гранд Стад де Казабланка“, на тој начин ќе стане најголемиот во светот и ќе го надмине стадионот во севернокорејската метропола Пјонгјанг за илјада седишта. Планираниот рок е 2028 година. Проектот е вреден 450 милиони евра, а главен изведувач е компанијата на мароканскиот архитект Тарик Оалалу.

Scroll to Top