Top Sport

Коке го продолжи договорот со Атлетико

Капитенот на Атлетико Мадрид, Коке (32) го продолжи договорот до јуни 2025 година, објави клубот на официјалниот сајт.

Коке е дел од Атлетико од својата осма година. Дебитираше за сениорскиот тим во 2009 година, одигра 626 натпревари во сите натпреварувања и постигна 47 голови. Сезонава тој веќе одигра 39 натпревари во сите натпреварувања и е незаменлив во стартниот состав на тимот на тренерот Диего Симеоне.

Со Атлетико двапати ја освои Лигата на Европа (2012 и 2018 година), двапати беше шампион на Шпанија (2014 и 2021 година) и победник на Купот на кралот (2013).

Scroll to Top