Top Sport

(Видео) Простачки гест на Дамфрис на прославата на титулата

Фудбалерите на Интер заедно со своите фанови ја прославија 20. титула во Серија А.

Според италијанските медиуми, низ улиците на Милано титулата ја славеле околу 300.000 навивачи, повеќе од 20.000 имало на главниот плоштад каде се одвиваше центрачниот дел од прославата.

Хит на прославата беше еден навивач, кој обоил крава во боите на Интер, и ја донесе меѓу навивачите како специјален гостин.

Во негативен контекст се „истакна“, фудбалерот на Интер, Дензел Дамфрис. Поради неговото однесување Фудбалскиот сојуз на Италија отвори истрага.

На прославата, репрезентативецот на Холандија вееше знаме на кое со ланец како куче го држи играчот на Милан, Тео Ернандез.

Минатиот понеделник, кога Интер го победи Милан со 2:1 и математички ја обезбеди титулата, во финишот на натпреварот жестока пресметка имаа Дамфрис и Тео Ернандез, поради што двајцата беа исклучени.

Scroll to Top