Top Sport

(Видео) Шок на „Монжуик“ – Барселона не успеа да ја победи Гранада

Фудбалерите на Барселона уште еднаш ги разочараа своите навивачи. Во фантастичен натпревар на „Монжуик“ тие не успеаја да ја победат претпоследната екипа на табелата, Гранада (3:3).

Ламин Јамал, чудото од дете на Барселона, беше главен актер на теренот против Гранада. Тој го постигна првиот гол на натпреварот, во 14. минута.Негов втор во сениорската кариера, интересно повторно против истиот ривал.

Сепак, Гранада, која претходно остана непоразена само еднаш во 11 гостувања сезонава, не се предаде против големиот фаворит. Дури во 43. минута гостите го упатија првиот удар кон голот на ривалот, но и тоа беше доволно Санчез да израмни на асистенција на Пелистри.

Нов шок за навивачите на Барселона на стадионот на кој се одржаа Олимписките игри во 1992 година во 60. минута, овојпат стрелец беше уругваецот Пелистри, кој остана сам на втората статива и лесно ја смести топката во мрежата.

Само три минути подоцна изедначи Левандовски со својот 10.гол во Примера оваа сезона.

Три минути подцна нов шок за сите на стадионот, Гранада ја врати предноста со голот на капитенот Мигел. Барселона од пораз ја спаси Јамал во 80.минута кога го постигна вториот гол на натпреварот.

Scroll to Top