Top Sport

(Видео) Спектакуларен гол со ножички на Бензија против Јужна Африка

Алжир и Јужна Африка синоќа одиграа спектакуларен пријателски натпревар во Бараки кој заврши 3:3, натпреварот го одбележа Јасин Бензија кој постигна фантастичен гол, кој веројатно ќе влезе во конкуренција за наградата Пушкаш за 2024 година.

Овој 29-годишник игра во Азербејџан каде што настапува за Карабаг, во овој клуб пристигна пред една година од Дижон.

Бензија кариерата ја започна во младинската школа на Олимпик Лион, а кариерата настапувал за Лил, Фенербахче, Олимпијакос и Хатајспор.

Синоќешниот натпревар му беше четврти за Алжир. Довербата на селекторот Петковиќ ја оправда со два постигнати гола.

Инаку, Бензија, претходно настапуваше за младинските селекции на Франција, но на почетокот на 2016 година одлучи дека ќе игра за Алжир, земјата на неговите родители.

Alternate angles of Benzia Bicycle kick Goal vs South Africa (Puskas Contender)
byu/ALEESKW insoccer

Scroll to Top