Top Sport

(ВИДЕО) Велкоски помогна Сараево да победи во Тузла

Македонскиот интернационалец Крсте Велкоски продолжува со одличните партии за Сараево, откако го постигна првиот гол за победа од 3:1 на тимот од босанскохерцеговската престолнина на гостувањето кај Слобода Тузла.

Велкоски го отвори резултатот со гол во 19. минута, пред Мерсудин Ахметовиќ да постигне два гола и да го реши дербито. Мечот беше одбележан со суровиот старт на Харис Мехмедагиќ над играчот на Сараево, Самир Радовац, погодувајќи го со нога во глава и добивајќи директен црвен картон. Радовац на крајот заврши во болница.

Ова е петта победа на Сараево во 11 кола од лигата, и тие имаат 17 поени, 11 помалку од лидерот Зрињски Мостар.

Scroll to Top