Top Sport

(Видео) Венеција се врати во Серија А

Фудбалерите на Венеција се вратија во Серија А по победата над Кремонезе со 1:0 во реваншот од плеј-офот за пополнување на елитниот ранг.

„Лагунарите“ по две години се враќаат во друштвото на најдобрите благодарение на голот на Данецот, Кристијан Гутјер во 24. минута.

На првиот натпревар немаше голови.

Тимот на Паоло Ваноли им се приклучи на парма и Комо кои претходно изборија промоција во Серија А.

Дури и реми беше доволно за Венеција да се пласира во елитата, бидејќи беше подобро пласирана во регуларниот дел од сезоната.

Венеција беше трета, а Кремонезе место подолу.

Последен пат овој клуб играше во Серија А во сезоната 2021/2022. кога го зазеде последното место со 27 поени.

Интересно е и тоа што од следната сезона, сега и поради Венеција, чии сопственици се Американци, дури 50% од клубовите од Серија А ќе бидат во сопственост на странци.

Scroll to Top